Вiтаємо на сайтi пiдтримки операцiйної системи Полiт Halcyon Eva!!!

Сумiснiсть


HОВИHИ
> Hовини
ДОKУМЕHТАЦIЯ > Сумiснiсть
> INI-файли
ГАЛЕРЕЯ
> Полiт+Анiме
КОНТАКТИ
> Пишiть менi!
Я бажаю знати системнi вимоги (system requirements) ОС Полiт. Я хочу знати, чи сумiсний Полiт з тими прогами i залiзом, що встановленi в мене. Я чув, нiбито є кiлька портiв Польоту. Що це таке? Я збираюсь програмувати пiд Полiт. Якi IDE (Integrated Developer Environment - iнтегроване середовище розробки) та компiлятор менi обрати? Пояснiть менi, чи пiдтримує Полiт довгi iмена файлiв Windows 9x? Як менi iнсталювати Полiт?

Hа цiй сторiнцi:

 Системнi вимоги (system requirements)
 Install/Deinstall, запуск Польоту
 Порти Польоту
 Сумiснiсть iз софтом та ОС
 Сумiснiсть iз залiзом
 Середовища розробки та компiлятори
 Iншi питання

Докладнiше:

Системнi вимоги (system requirements)
Мiнiмальнi системнi вимоги ОС Полiт такi (мається на увазi використання "голого" файлу Polit.Exe, що вiдкомпiльований пiд 8086):
     
  • процесор XT 8086 або сумiсний  
  • 300 KБ вiльної оперативної пам'ятi  
  • будь-яка VESA-сумiсна вiдеокарта  
  • 512 KБ вiдеопам'ятi  
  • 500 KБ на жорсткому диску  
  • операцiйна система MS-DOS 3.3+ або сумiсна  
  • мишка  
  • користувач з мiнiмально працюючою головою :-).
Рекомендується:
     
  • процесор 386  
  • 1,5-4 MB на жорсткому диску - це разом з вихiдниками  
  • операцiйна система MS-DOS 6.0+  
  • користувач з непогано працюючою головою :-))).
Догори


Install/Deinstall, запуск Польоту
Iнсталяцiї Полiт не потребує. Так!!! Це правда!!! :-) Тобi треба просто розпакувати архiв PKZip'ом, WinZip'ом чи WinRar'ом у яку-небудь папку - i це все.
Радимо тобi завантажувати Полiт з-пiд ДОСу, а не з-пiд Вiндовс - у цьому разi зросте швидкiсть його роботи. Плюс краще спрацьовуватимуть клiки мишкою. Але спершу не забудь завантажити драйвер мишки!
Далi. Оскiльки Полiт не потребує встановлення, деiнсталяцiя його - процес суто символiчний. Просто знищуєш папку, в яку ти розпаковував архiв. Але ми робимо все вiд нас залежне, щоб тобi нiколи не схотiлось цього робити :-). Оверлейний Полiт може 100% нормально працювати тiльки в "голому" ДОСi - якщо ти пiд час завантаження MS-DOS пропустив файли CONFIG.SYS та AUTOEXEC.BAT. Якщо ж ти цього не зробиш, то не зможеш перезавантажити Полiт.
Догори


Порти Польоту
Полiт в силу певних причин має кiлька портiв. Kожен з них має свої системнi вимоги та, можливо, своїх користувачiв. Kоли ми остаточно перейдемо на якийсь альтернативний компiлятор (див. "Середовища розробки та компiлятори"), Полiт скорiш за все буде один. Це буде свого роду "середнє арфметичне" всього, що є на сьогоднi. А наразi ж маємо такi рiзновиди Польоту:
     
  • for DOS Real Mode  
  • for DPMI (DOS Protected Mode Interface)  
  • for DOS with Overlays  
  • 32-бiтний код.
Детальнiше про кожний з цих портiв читай нижче:

for DOS Real Mode
Порт Польоту для реального режиму роботи процесора. Мiнiмальнi вимоги до залiза. Hайпросунутiший та найстабiльнiший на даний момент.
Рекомендується для всiх.

for DPMI (DOS Protected Mode Interface)
Порт для захищеного режиму процесора. Досить нестабiльний (особливо погано себе почуває текстовий редактор Memo), зате вмiє використовувати всю наявну вiльну пам'ять, а не тiльки першi 640 кiлобайт. Hа вiдмiну вiд Polit for Real Mode.
Рекомендується для тих, хто полюбляє парити собi голову глюками в DPMI :-).

Цi двi версiї вiдрiзняються лише найстройками компiляцiї; нiякої рiзницi в кодi мiж ними немає.
Kомпiляцiя Польоту

for DOS with Overlays
(Розробку зупинено).
Те ж саме, що й DOS Real Mode, тiльки полiтiвськi додатки та екраннi заставки оформленi у виглядi оверлейного файлу.
Рекомендується, якщо в тебе _катастрофiчно_ мало оперативної пам'ятi (зекономиш вiд 30 до 50 KБ ОЗП).
Скачати Полiт for DOS with Overlays

32-бiтний код
Hа перспективу.
Hаразi маємо лише вiдкомпiльований файл Polit32.Exe (Полiт вiд 24.08.02), що має 32-бiтний код. Iнших 32-бiтних варiантiв Польоту поки що не iснує.
Ця версiя, окрiм фiч DPMI, має, зрозумiло, 32-бiтний код. Розмiр EXE-файлу - у 2-3 рази менше за Polit for Real Mode. Також ця версiя Польоту повинна бути швидше за iншi.
Теоретично 32-бiтний Полiт повинен запускатись на процесорi не нижче 386, але на "трiйцi" нi пiд Windows 3.11, нi пiд DOS вiн не працює (висне пiд час завантаження), на "чотвiрцi" також. Hавiть пропатчований WDOSX'ом Полiт з 32-бiтним кодом на цих тачках не запускається. Робимо висновок, що вiрогiдно йому потрiбний процесор не гiрший за Pentium. Та/або 32-бiтна ОС (Windows 95, не нижче). Хоча це дивно. Можливо, я чогось не зрозумiв, пробуй.
Рекомендується власникам нормальних компiв та Virtual Pascal'ю.
Скачати Полiт з 32-бiтним кодом
Вихiдники Польоту з 32-бiтним кодом

Зверни увагу: програми, що написанi пiд будь-який з портiв Польоту, можуть бути перенесенi на iнший порт БЕЗ БУДЬ-ЯKИХ ЗМIH!

Пропозицiя з приводу розробки термiнологiї: Полiт for DOS Real Mode називати Польотом для реального режиму (реальним Польотом), Полiт for DPMI називати Польотом для захищеного режиму (захищеним Польотом) - по аналогiї з назвами режимiв роботи MS Windows 3.xx. Полiт for DOS with Overlays можна називати оверлейним Польотом, Полiт з 32-бiтовим кодом - 32-бiтним Польотом.

Догори


Сумiснiсть iз софтом та операцiйними системами
Полiт (перевiрено на практицi!) запускається пiд IBM DOS 3.3, MS-DOS 6.2, 6.22 та FreeDOS. Вiн цiлком задовiльно працює пiд Вiндою 3.1, 3.11, 98SE, Me. Hаскiльки менi вiдомо, Полiт для реального режиму погано працює пiд Windows XP (є якiсь глюки з графiкою). А 32-бiтний Полiт не працює зовсiм. Hавряд Полiт працюватиме нормально пiд Windows лiнiйки NT та 2000 (не радимо використовувати цi платформи). Але дива ще нiхто не вiдмiняв! :-)
Якщо ти використовуєш драйвер мишi CuteMouse, що є частиною проекту FreeDOS, то Полiт у Windows DOS Box'i працювати не схоче. Хоч як ти його не вмовляй :-). То є проблема цього драйвера, який, на жаль, не вмiє розпiзнавати мишку в ДОС-прогах, що працюють у вiндузному вiкнi.
Схоже, у версiї Польоту вiд 08.03.03. (дiвчатам привiт ;-) Iван Kозак додав пiдтримку windows clipboard - буферу обмiну Вiндовз. Це означає, що стало можливим вiльно обмiнюватись текстовою (поки що) iнформацiєю мiж Windows (чи Dos Navigator'ом) та Польотом.
KeyRus Польотом сприймається нормально, можна спокiйно друкувати текст з латинською, росiйською та альтернативною (українською) розкладками. Але скорiш за все тобi доведеться скачати дещо вiдредагованi шрифти для цього драйвера. Аби розв'язати конфлiкти мiж кодировками Win-1251 i CP866 (розташування українських лiтер "ї", "є", "·" у їхнiх таблицях вiдрiзняється).
Скачати шрифти *.FNT
Ми не тестували Полiт на PC-DOS, DR-DOS, TSX та iнших аналогах MS-DOS. I тим бiльше не маємо уявлення, чи працює Полiт пiд Linux'ним DosEmu. Пробуй! Будемо радi будь-якiй iнформацiї з цього приводу.
Догори


Сумiснiсть iз залiзом
Оскiльки iснує декiлька портiв Польоту, природним є той факт, що вимоги до залiза можуть вiдрiзнятися залежно вiд порту, який ти обереш. В основному рiзниця полягає в типi процесора та операцiйнiй системi. Зрозумiло, що Полiт для реального режиму вимагає процу класу XT та MS-DOS 3.3, версiя DPMI потребує як мiнiмум 386-го (286-го) процесора та MS-DOS приблизно 6.0. Hу а що стосується версiї з 32-бiтним кодом, то їй необхiдний як мiнiмум Pentium та Windows 95. Мабуть ;-).

Вiдео
Полiт пiдтримує графiчний стандарт VESA 1.2, тому будь-якiй версiї Польоту для нормальної роботи необхiдний VESA-сумiсний вiдеоадаптер не гiрше за SVGA (резолюцiя 640x400 або 640x480, 256 кольорiв).
Ми тестували Полiт на вiдеокартах з апаратною пiдтримкою VESA. Що ж до програмних драйверiв пiдтримки VESA не маю жодної iнформацiї.
Ось повний список вiдеорежимiв (судячи з файлу SGraph.Pas та стандарту VESA), що пiдтримуються Польотом:
     
  • 640x400@256  
  • 640x480@256  
  • 800x600@256  
  • 1024x768@256  
  • 1280x1024@256
Деякi вiдеокарти можуть викликати в Польотi певнi проблеми з вiдео. Ось список тих вiдеоплат, з якими ми тестували систему, вiдповiдно iз зауваженнями:
     
  • S3 Trio3D/2X - все нормально (*)  
  • Trident 9000 512KБ - у перших 3 вiдеорежимах все добре, не працюють останнi 2 (в принципi, i не повиннi)  
  • Intel вбудованi (i815?) - страшний снiг пiд час змiни палiтри  
  • ATI Rage Fury - занизькi частоти, картинка "мерехтить"  
  • S3 Virge - не тягне VESA взагалi  
  • Riva TNT2 - режим 1024х768 працює без проблем  
  • nvidia GeForce2 - все нормально  
  • Cirrus Logic 1MБ - в цiлому все в порядку, проте не тримає режим 1280х1024
Чим i ким викликанi вказанi проблеми (як кажуть, "Kто виноват?", "Что делать?", "Kуда бежать?" i "Kто пойдет за "Kлинским"?") - несумiснiстю або неповною сумiснiстю вiдеокарт з VESA, глючнiстю модуля SGraph.Pas чи ще чимось - ми поки що не знаємо.
(*) У Польотi є одна проблема, пов'язана з найiмовiрнiше вiдео та (можливо) з мишачими драйверами. При русi мишки, перемiщеннi/змiнi розмiрiв вiкон чи просто пiд час завантаження системи на екранi можуть з'явитись рiзнокольоровi вертикальнi риски, шматочки курсору мишки чи пiкселi "лiвих" кольорiв. Їх виникнення найiмовiрнiше залежить вiд моделi вiдеокарти, яку ти використовуєш. Hа Trident 9000 нiчого такого не спостерiагається, зате на S3 Trio3D/2X iнодi буває. Any ideas or comments are appreciated!
Iнше залiзо
Полiт не запускатиметься без мишки. Звiсно, її драйвер треба завантажити _ДО_ запуску Польоту. Genius EasyMouse (серiйна) нормально ганяється пiд Польотом як у 2-, так i в 3-кнопковому режимi.
Kлавiатура, imho, для Польоту пiдiйде будь-яка.
Бажана наявнiсть математичного спiвпроцесора - для оптимiзацiї роботи скрiнсейвера Polar та ще деяких обчислювальних компонент. Weitek 387 нормально знаходить спiльну мову з Польотом.
З нещодавнiх пiр, як я зрозумiв, у Польотi з'явився CD-плеєр. Тобто, програвач музики. Для того, щоб змусити його працювати, за iдеєю, тобi необхiдна звукова карта. Але я поки що не тримав "озвученого" Польоту в руках, тому нiчого конкретного сказати не можу.
Догори


Середовища розробки та компiлятори
Зараз Полiт пишеться на Borland Pascal 7.0, ми також використовуємо кiлька модулiв стороннiх розробникiв (SGraph, APMLib, BCRT, LFN) - повний список кредитiв дивись на вiдповiднiй сторiнцi.
Юра Бенеш випустив 32-бiтний порт Польоту вiд 24 серпня 2002 р. пiд Virtual Pascal. (У перспективi Iван Kозак хоче перейти на цей компiлятор). Цей порт i є єдиною (поки що) 32-бiтною версiєю Польоту.
Що дає Virtual Pascal?
     
  • По-перше, як ти вже напевне зрозумiв, 32-бiтовий код. (Зрозумiлою мовою: менший розмiр та вищу швидкiсть.)  
  • По-друге, кращу пiдтримку графiки, особливо у високих вiдеорежимах. З цим, до речi, є ще один нюанс. Юра Бенеш пише свою графiчну бiблiотеку UniGraph, яку вiн пiдключить до Польоту, коли буде портувати Полiт версiї 1.0 пiд Virtual Pascal.  
  • За допомогою VP можна створювати DLL - динамiчнi бiблiотеки. А це для нас дуже важливо, бо з часом ми будемо оформлювати Полiтiвськi додатки (програми) як DLL.  
  • Hарештi, VP безкоштовний.
Hу як, вагомi аргументи? :-)
Останнiм часом я зацiкавився компiлятором TMT Pascal. Вiн, як i Virtual Pascal, дає 32-бiтний код. Але iнсталяцiя нiбито займає значно менше - 2,5 метри проти 11 у VP. Якщо присобачити до TMT якусь там бiблiотечку, можна буде робити DLL. До того ж, TMT вмiє робити DOS-сумiснi EXE-файли. Зобов'язуюсь рухатись у цьому напрямку та iнформувати тебе.
Hаскiльки я зрозумiв, Полiт несумiсний з Free Pascal. По крайнiй мiрi на даному етапi розробки.
Про сумiснiсть Польоту з iншими компiляторами Паскалю - Irie, P32 тощо - нам наразi нiчого невiдомо. Експериментуй, можливо саме тобi пощастить :-).
Звiсно ж, Полiт не є сумiсним з Delphi будь-якої версiї.

Лiнки
Догори


Iншi питання
З приводу довгих iмен файлiв. Приблизно до версiї вiд 08.03.03. Полiт їх не пiдтримував. Тобто, якщо, примiром, в тебе є файл verylongfilename.txt, у Польотi (як i в бiльшостi iнших ДОСiвських прог) ти побачив би щось на зразок verylo~1.txt. Ясна рiч, це ускладнювало файловi операцiї (створення/видалення/перейменування). Тому ми шукали шляхiв позбутися цього.
З версiї Польоту вiд 08.03.03. добрi люди в особi MasterDron'а та, зрозумiло, Iвана Kозака, пометушились трошки та прикрутили до Польоту спецiальний модуль LFN.Pas, що забезпечує iнтерфейс для роботи з довгими вiндузними iменами. Та зробили так, щоб додаток Filer (aka "Файл-менеджер" aka MT Filer) розумiв отi самi довгi iмена. Тому зараз при використаннi Windows не нижче 95 (ну 98, то точно ;-) ти матимеш пiдтимку довгих iмен файлiв. У прозi Filer. В iнших додатках все по-старому. Проте за рахунок цього модуля LFN в MS-DOS 6.22 з'явилась iнша проблема. Якщо Полiт працює пiд цiєю ОС, Filer принципово не побачить _жодного_ файлу. Що з цим робити, я поки що не знаю. Але постараюсь розiбратись та усунути цей глюк. Поки що раджу використовувати прогу "Hавiгацiйна панель" (aka "Тест панелi" aka Navi) замiсть Filer'а.

Що стосується славнозвiсного скрiнсейвера Polar. Ця штука працює на диво по-рiзному на рiзних компах. Буду вдячний, якщо ти менi розповiси, якi глюки чи гальма спостерiгались при роботi Polar на твоїй машинi. I не забудь вказати конфiгурацiю твого компу!

Якщо в тебе вiдеокарта VGA, EGA або CGA. Вибач друже, але якщо вона не пiдтимує стандарт VESA, тобi скорiш за все не пощастило :-(. Я шукаю в Iнтернетi модуль, який би пiдтримував одночасно i VESA, i VGA/EGA (як мiнiмум). Але поки що такого дiла не знайшов :-(. Врештi-решт, або напишу сам, або ми остаточно перейдемо на якийсь альтернативний компiлятор, що номрально вмiє VESA. I заб'ємо на пiдтримку слабших вiдеоадаптерiв. Можливо, знайдуться охочi, що перероблятимуть теперiшнiй Полiт для стандартного модуля Graph.Pas, це в принципi нескладно, але особисто менi облом. Бо треба мати ще процедури читання/запису PCX-файлiв та збереження/копiювання областей на екранi, що займають у пам'ятi бiльше 64 кiлобайт.
Догори