ОС Політ: Інтерфейс
Файли та навігаційна панель
  Новини
  Про проект
  Скріншоти
  Даунлоад
  Інтерфейс
     Оболонка системи
     Файли та нав. панель
     Спецефекти

  Адреси
  Форум
  Написати

Мій Політ - сайт підтримки ОС Політ

ОС Політ: Книга програмера
Робота з файлами: Intro

  Sword of freedom
I call you to save my land
To fight darkness
To scream free forevermore
"Battles of the Past", Beto Vasquez Infinity

Файлово-папкова система - хороший метод зберігання і пошуку даних на комп'ютері. А ще кращим він був тоді, десятки років тому, коли об'єми інформації були у тисячі разів меншими. У наші дні на порядки зросли не лише розміри окремих файлів, але і їх кількість. Для їх ефективного збереження треба створювати сотні папок - і пам'ятати їх структуру (хоча б у загальних рисах), щоб не губити файлів. Тепер для пошуку даного файла в середньому треба пройти не через одну-дві папки, а через 3-7 (принаймні у мене).

Сучасні програми намагаються полегшувати нам задачу пошуку потрібної папки при відкритті або збереженні файлів. Вони запам'ятовують, яку папку ми вибирали минулого разу, і наступного за умовчанням пропонують саме її. Це працює добре, якщо файли організовані у папки за типом файлів: одна папка - всі картинки, одна - всі тексти, одна - всі документи (DOC), одна - всі таблиці і так далі. На жаль, така організація зручна далеко не завжди. Частіше (знову ж таки, принаймні у мене) зручно групувати файли у папки за проектом: у папці знаходяться файли різних типів, але які стосуються однієї справи. Наприклад, політівський сайт, який складається із картинок та HTML-файлів плюс трохи ZIP-ів та TXT. Або папка із самим Польотом, в якій чого тільки нема: PAS, TXT, EXE, BMP, PCX, CUR, PAL, DAT, LOG, INI.

Саме для такого стилю роботи я хочу пристосувати політівські засоби роботи з файлами. Реалізовано це буде, мабуть, так. Біля лівого края екрана буде маленька панелька зі списком папок і файлів (звісно, її можна буде швидко прибирати з екрана та повертати). На ній можна буде добиратись до папки потрібного зараз проекта і відкривати його файли. В цьому нічого особливого немає; особливе в тому, що при створенні нового файла пропонується його зберігати якраз у папці, яка зараз відкрита на цій панельці. Тобто у папці поточного проекта.

Для цієї ідеї можна додати багато дрібних покращень, зручностей і фіч. Поговоримо про них.

Дрібні зручності та фічі

По-перше, насправді давати створеним файлам імена теж буде необов'язково. Так, знаю, у Windows це теж іноді необов'язково, отримаємо файл типу Noname01.txt. А ми в деяких випадках можемо зробити це розумніше - використати для назви деяку інформацію про файл. Наприклад, картинки називати по дефаулту типу 400x300x16.bmp, тексти - по першим словам (як Word) і так далі. А такі документи, як програми на Паскалі, взагалі містять назву у собі, її можна і брати.

По-друге, можна здорово полегшити долю юзерів, зробивши меню улюблених папок (яке юзер формує сам) та останніх відкритих (не документів, як у Windows, а папок). Імхо, у двох третинах випадків потрібну папку можна буде знайти там.

Там же, ще одною сторінкою блокнота (разом з Улюбленим та Останніми) буде сторінка пошуку файлів. Таким чином, ці три альтернативні шляхи відкриття файлів будуть доступні нарівні зі звичайним списком файлів і папок.

По-третє, система може помічати, які програмки запускає юзер під час роботи над даним проектом, і надавати засоби їх швидкого запуску при відкритті папки цього проекта. Вийде такий собі quick-launch, специфічний для кожного проекта.

Так само можна спробувати робити з файлами (з інших папок), які юзер відкриває при роботі над проектом. Скажімо, коли він пише програму і має відкривати якусь документацію з іншої папки. Але щоб це робилось автоматично, доведеться зробити два списки файлів - один головний і один допоміжний. Над цим ще треба думати.

По-четверте, зробимо таку просту, але приємну річ. Список файлів і папок буде показувати хінти: для папки - кількість файлів і папок всередині, сумарний розмір, основні типи файлів всередині. Для файла - розмір, дату, а також залежні від типу характеристики: для картинки - розміри і глибину кольору, для текста - перші слова і так далі. Приблизно так, як це робить ACDSee. А може, це буде не хінт, а статусний рядок під списком (треба подумати).

По-п'яте, над списком файлів і папок зробимо прості та зручні менюшки для їх сортування і фільтрування. Якщо у папці багато файлів (скажімо, C:\Windows :), це дуже допоможе знаходити потрібне. Ще зручнішим це зробить особливість політівських меню - якщо на флажку чи радіокнопці клікнути з Ctrl'ом, то меню після кліку не закриється. Таким чином можна відразу установити кілька флажків.

Із відкриттям файлів є ще одна проблема. Для багатьох типів файлів команду "відкрити" можна розуміти як "відкрити для перегляду" або "відкрити для редагування". Наприклад картинку можна для перегляду відкрити просто у вікні типу "швидкого перегляду" без нічого зайвого, а для редагування - у великому і страшному графічному редакторі із купою тулбарів та віконець-палітр :). Так само, якщо наш юзер - програмер, він свої програми може відкривати у середовищі програмування (IDE), а може просто запускати. Відкриття web-сайтів для перегляду і редагування також відрізняється. Не кажучи вже про музику або відео.

Отож, для файлів у контекстному меню робимо дві команди - "Перегляд" та "Редагування". А щоб було ще зручніше, над списком файлів робимо перемикач, який визначає, як відкривати файли при подвійному кліку на них - для редагування чи для перегляду.

До речі, сюди ж можна зробити ще фічу. Коли цей перемикач стоїть у положенні "Перегляд", такі речі, як програми або сайти показуються у списку файлів як один об'єкт, а не як папка з окремими файлами. Дрібничка, а приємно :). По ідеї це дозволить не робити окремого меню програм. Да і взагалі юзери ще трохи менше матимуть лазити по папках.